איפיון אתר- מה זה בכלל ומדוע צריך?

ינון כהן רז

ינון כהן רז

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

איפיון אתר- מה זה בכלל ומדוע צריך?

“הקושי הגדול ביותר מופיע בהתחלה. הוא נקרא להתכונן.” – אייזק אסימוב
בניית אתר אינטרנט הוא תהליך ארוך מאוד, המחולק ל-2 שלבים עיקריים:
איפיון אתר (תכנון), ובניית האתר.

איפיון האתר הוא השלב שיאפשר לנו לדעת במדיוק את כל הפרטים שעלינו לדעת טרם התחלת בניית האתר, לדוגמא- מטרת האתר, קהל היעד הפוטנציאלי, פיצ׳רים מיוחדים שצריכים להופיע באתר, איזה עמודים הוא יכיל, באילו צבעים ופונטים עלינו להשתמש לצורך בנייתו, באיזה שפה נבנה אותו, ועוד המון המון אפשרויות שעלינו לתכנן מראש.

בכדי שהאתר יוכל לשמש בצורה הטובה ביותר את העסק ולתת תמורה מלאה לכסף שאתם משלמים בעבורו, יש לנסח איפיון אתר באופן מלא ושוטף ככל הניתן. בתהליך איפיון אתר אנו נכנסים לפרטי פרטים ובודקים – מה צרכי העסק, מה רצון החברה וצרכיה, איזה סוג של אתר בכלל היו רוצים להקים, איך הוא צריך להיות מעוצב, וכיצד יהיה ניתן למשוך אליו לקוחות נוספים. תהליך איפיון האתר הוא אולי מהתהליכים החשובים ביותר טרם בניית האתר ויש לבצע אותו על הצד הטוב ביותר.

כאשר הכל יהיה מתוכן מראש,ונדע בדיוק איזה פעולות עלינו לעשות טרם בניית האתר, וכך נוכל לממש את מטרת האתר ולענות על צרכי החברה לה אנו נבנה את האתר.

כעת, אציג את 6 החלקים העיקריים שמסמך איפיון אתר מקצועי חייב להכיל:

1. פרטים אישיים

בחלק זה יהיה עליכם למלא את כל הפרטים האישיים שלכם ושל העסק שלכם. תצטרכו למלא את שמכם, שם העסק שלכם, מספרי ת.ז/ח.פ וטלפון, ולבסוף את כתובת המייל שלכם. כך יוכל נותן השירות לדעת למי הוא פונה ושיש לו עם מי לתקשר בכל עת.

2. מצב התחלתי

בשלב זה, תצטרכו למלא את המצב התחלתי שלכם- האם יש ברשתוכם כבר דומיין, האם כבר רכשתם חבילת אחסון כלשהי, אם רכשתם אחסון ודומיין- היכן? בנוסף חשוב לבדוק האם יש ברשותכם לוגו לעסק ומייל עסקי. מידע זה יכול לתת אינדיקציה טובה לבונה האתר להבין מה השירותים שתצטרכו לקבל ואיפה אתם עומדים ברגע שפניתם אליו.

3. הכרת העסק וצרכיו

בחלק זה, יהיה עלינו להכנס לעומק ובעצם להבין באמת על העסק שלכם ועל המטרות שלו. נבין מה הוא סוג האתר שאתם רוצים לבנות- אתר חנות או אתר תדמית. נצטרך לדעת על תחום הפעילות של העסק שלכם, ועל השירותים שאתם מספקים או מוצרים שאתם מוכרים. נבדוק האם אתם מוכרים מוצרים דיגיטלים, מוצרים פיזים, או רק נותנים שירותים. בנוסף, נגדיר את הבידול העסקי שלכם- מי המתחרים שלכם ומה אתם עושים שונה מהם וטוב מהם. לבסוף, נקבל פרטים מלאים על העסק עצמו- מתי הוא נוסד, כמה אנשים עובדים בו, סדר גודל הכנסות לעסק, וכו…

4. הגדרת יעדים ומטרות

זה הוא אולי השלב החשוב ביותר בתהליך איפיון האתר. בשלב זה בעצם נגדיר יעדים ומטרות מדויקות שתרצו להשיג מבניה של אתר לעסק שלכם. נבין מי הוא קהל היעד המדויק שלכם, מה הן המטרות הראשיות שלכם, מה הן מטרות המשנה, וזירות נוספות בהן אתם פועלים כרגע או תרצו לפעול בעתיד- אינסטגרם, פייסבוק, יוטיוב, טיקטוק, לינקדאין, וכו…

5. עיצוב ומבנה האתר

שלב זה יאפשר לנו להבין מה הוא הכיוון העיצובי שיתאים לאתר שלכם. באילו צבעים עלינו להשתמש בהתאם לפסיכולוגיית הצבעים, באיזה פונטים נרצה להשתמש, מה הם העמודים שהאתר שלכם יצטרך להכיל, ומה עלינו להציג בכל אחד מעמודי האתר. נגדיר את שפות האתר, וניקח השראה מאתרים שאהבתם את הסגנון העיצובי שלהם. לבסוף, נבדוק האם קיימים תוספים מיוחדים שהיינו רוצים שהאתר שלנו יכיל ויאפשרו לבצע בהמשך שיווק טוב יותר, או להגדיל את אפשרויות העיצוב שלנו באתר. תוספים כמו- גוגל אנליטיקס, הפיקסל של פייסבוק, תוסף אינסטגרם, ויוסט seo, יכולים לעזור לנו עם השיווק הדיגיטלי. תוספים כמו- tiny png (כיווץ תמונות), updraft plus (תוסף גיבוי), WP Fastest Cache (תוסף להאצת זמן טעינת האתר), ו-ithemes (תוסף אבטחה) יכולים לעזןר לנו עם כל מה שקשור כל שמירת האתר ותקינותו.

6. הערות כלליות

זה אינו שלב חובה, אך מומלץ לעבור אותו גם בתהליך איפיון האתר. הוא מתמקד בעיקר בצרכים נוספים שלכם בתור לקוחות, האם ישנן הגדרות מתקדמות שהייתם רוצים שהאתר שלכם יכיל- צפיה מהירה במוצרים, עגלת קניות נפתחת, דילוג על שלב עגלת הקניות, פופאפים מיוחדים, מבצעים מיוחדים, ועוד… בנוסף, ניתן להבין האם יש דברים ספציפים שהייתם רוצים שאתרכם יכיל ולא ציינתם קודם לכן, דוגמת תעודת ssl, תיק עבודות, לקוחות ממליצים, שת״פים, ועוד…

הקפדה על הפרטים הקטנים חשובה מאוד בתהליך הבניה של האתר, וכמו שכבר בטח הבנתם, היא צריכה לעמוד לנגד עינינו לכל אורך תהליך הבנייה של האתר. על סמך איפיון האתר גם נוכל להגיש הצעת מחיר מותאמת, ולהקפיד על כך שלא תשלמו סתם על מה שאינכם צריכים.

תוכלו לבקר במסמך איפיון האתר שיצרנו במיוחד עבורכם ולמלא אותו, ובכך להתחיל לבנות אתר חדש לעסק שלכם כבר בתוך 48 שעות.

או שתוכלו פשוט ליצור איתנו קשר ולתת לנו ליצור נוכחות דיגיטלית מנצחת עבור העסק שלכם! 😉

השאירו תגובה